Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Noworodek » Zabawy z niemowlakiem

niemowlak zabawy

Pierwsze 3 miesiące

       W pierwszych trzech miesiącach życia noworodek nie potrafi jeszcze nic złapać w rączkę. Za to zaczyna po pewnym czasie reagować na obrazy i dźwięki dobiegające z jego otoczenia. W takim okresie dobrym pomysłem jest zainstalowanie niemowlakowi karuzeli. Dobrze by było aby taka karuzela miała pozytywkę i ruszające się (wirujące) zabawki. Można pokusić się o troszkę droższą karuzelę dla dzieci i kupić taką, która ma dodatkowo światełko. W pewnym momencie niemowlak będzie skupiał wzrok na światełku i słuchał muzyki. Również, kiedy niemowlak boi się spać w ciemnościach można taką karuzelę potraktować jak lampkę nocną.
W okresie do trzech miesięcy niemowlę nie potrafi na dłuższy czas kupić swojej uwagi na jednym przedmiocie. Nie kupuj więc karuzeli w "pstrokatych" barwach. Niemowlę nie odróżnia jeszcze poszczególnych kolorów. Najlepiej aby zabawki były wykonane z głównych kolorów: przede wszystkim kolor czerwony - dziecko w tym wieku najbardziej reaguje na ten, kolor, zielony, żółty, ewentualnie niebieski. Pamiętaj też aby zabawka dla dziecka miała atest. Montując karuzelę nad łóżeczkiem należy zadbać aby była dobrze przymocowana i aby części składowe nie oderwały się. Baterię kupuj tylko alkaliczne. Przedłużą czas działania karuzeli oraz są bezpieczniejsze (nie wyciekają).
Czytaj dalej -> ...



       Można również zamontować na jednej ze ścianek łóżeczka pozytywkę. Włączając pozytywkę dziecko będzie reagowało na dźwięk i przekręcało w tamtym kierunku główkę. Co jakiś czas zmieniając położenie pozytywki (z jednej ścianki na drugą) spowodujemy, że niemowlak będzie przekręcał główkę raz w jedną raz w drugą stronę i nie wyrobi sobie odruchu skrętu główki tylko w jedną stronę (zazwyczaj od ściany).

       Karuzelę można również włączać maluchowi wtedy kiedy jest zmęczone i ma problemy z zaśnięciem. Wirujące zabawki i spokojna muzyka spowodują zainteresowanie maluch a po pewnym czasie jego zaśnięcie. Włączając karuzelę wieczorami (tuż przed zaśnięciem) można uniknąć często długotrwałego procesu usypiania. Oczywiście każdy noworodek jest inny i nie zawsze ta metoda musi na niego działać.

      Nad łóżeczkiem można również zawiesić grzechotki takie jakie montuje się w wózkach dziecięcych. Taki sznurek z grzechotkami zawieszamy mniej więcej 80cm nad główką dziecka - lekko w kierunku nóżek aby niemowlak nie musiał patrzeć bezpośrednio do góry.

Powyżej 3 miesięcy

       Kiedy mama zauważy, że dziecko zaczyna już wykazywać pewne odruchy chwytne, może spróbować używać grzechotek. Na początku będzie to raczej zabawa grzechotką rodziców. W ten sposób można starać się zainteresować dziecko dźwiękami jakie daje grzechotka i na pewien czas skupić uwagę niemowlaka. Można również zawiesić jedną grzechotkę nad niemowlakiem tak, aby mógł dosięgnąć do niej dłonią (ani wyżej ani niżej). Ale nie nad główką, ale na wysokości klatki piersiowej dziecka. Wtedy niemowlak będzie próbował dotknąć tej grzechotki.
Ja osobiście powiesiłem taką grzechotkę na gumce bieliźniarskiej. Mój synek uwielbia uderzać w grzechotkę a teraz (5 miesięcy) jak złapie grzechotkę to gumka umożliwia mu potrząsanie nią w dowolnym kierunku.
Z czasem można zacząć dawać dziecku grzechotkę do rączki. Na początku niemowlak będzie próbował ją chwycić (raczej odruchowo niż celowo), ale z czasem odkryje przyjemność z zabawy grzechotką trzymaną w rączce.

      Kiedy dziecko nauczy się już chwytać grzechotki i zacznie wykazywać nimi pewne zainteresowanie, można zacząć dawać niemowlakowi do zabawy inne zabawki. Idealnie sprawdzają się plastikowe kółeczka, gumowe gryzaki, kolorowe piszczące zabawki. Jak dziecko podrośnie można zacząć dawać do zabawy łyżeczki, kubeczki z uchem. Pomału dziecko zacznie bawić się na przemian różnymi zabawkami. Jak znudzi się jedną to można ją schować i w zamian dać inną zabawkę. Po pewnym czasie dać na nowo starą zabawkę. Dziecko odkryje dla niej nowe zastosowania.

       Kupując zabawki dla dzieci należy przede wszystkim pamiętać aby były one bezpieczne i miały odpowiedni atest. Nie należy kupować zabawek, które mogą łatwo pękać. Nie należy też kupować takich zabawek, które dziecko może włożyć do buzi i połknąć (np. klocki). Dobrym pomysłem jest kupowanie starszemu dziecku zabawek wykonanych z drewna. Podczas zabawy rodzic zawsze powinien mieć dziecko w zasięgu wzroku. Bardzo dobrym pomysłem jest nie pozostawianie na początku dziecka samemu z zabawą ale czynnie uczestniczyć w zabawie. Pokazywać dziecku jak zbudować piramidę czy murek. Jak dziecku się uda - pochwalić. Jak się nie uda pokazywać jak to zrobić aż dziecku uda się osiągnąć zamierzony cel.

Kiedy dziecko nie jest zainteresowane zabawkami ani zabawą

      Dziecko nie zawsze chce się tylko bawić zabawkami. W różnych okresach dojrzewania niemowlak coraz intensywniej interesuje się otaczającym go światem. Niemowlaka należy często brać na ręce aby mógł oglądać otaczającą go przestrzeń nie tylko z pozycji leżącej w łóżeczku. Biorąc niemowlaka na ręce pokazujemy mu różne przedmioty w domu: stolik, lampkę, kwiatki. Staramy się go zainteresować widokiem za oknem. Podczas wspólnego poznawania powinniśmy cały czas mówić do dziecka. Pokazywać i pozwalać dotykać. Takie wspólne "wycieczki" bardzo zbliżają dziecko z rodzicami. I jest dla obu stron ogromną radością.



Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca