Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Noworodek » Rozwój w szóstym miesiącu

rozwój niemowlaka

       Szósty miesiąc życia jest okresem, w którym największemu rozwojowi ulega umiejętność chwytania i posługiwania się dłonią. Do zaobserwowania będą zamierzone i celowe ruchy kończyn górnych służące coraz to bardziej małemu człowiekowi. Dziecko chwyta przedmioty całą dłonią (stąd określamy chwyt jako dłoniowy ) i w większości przemieszcza je w kierunku ust. Potrafi przełożyć przedmiot z jednej rączki do drugiej, a gdy w pobliżu znajdzie się coś atrakcyjniejszego bez wahania sięgnie po niego upuszczając dotychczas trzymany.

       Niemowlę odkrywa swoje ciało, łapie stópki również wkładając je do ust, chłopcy znajdą u siebie coś pomiędzy nóżkami co będzie przyciągać ich uwagę, i gdzie jest warto sięgać. Doskonaląca się umiejętność zmiany pozycji ciała do się we znaki na przewijaku przy próbie przebierania. Przewracanie się na plecy to już nie jest problem. Przy układaniu na brzuszku wysoko podpierać się będzie na rączkach, a przy ułożeniu czegoś ciekawego w niewielkim zasięgu podejmie próbę pełzania.
Czytaj dalej -> ...       Sadzając malca dajemy mu dalsze powodu do radości oraz kolejne bodźce. Będzie siedzieć z podparciem, bądź sam próbować podpierać się rączkami. Czas trwania takiego siedzenie będzie stopniowo wydłużać się a nasza pomoc coraz mniej potrzebna. Pamiętajmy, że czas trwania takiej formy siedzenie powinien być wciąż krótki. Na dowolnie długie utrzymywanie się w takiej pozycji pozwolimy dziecku jeśli samo siada. Kolejnym milowym krokiem w rozwoju jest doskonaląca się funkcja narządu słuchu. Wyczulenie na delikatne dźwięki da swój wyraz poprzez nasłuchiwanie przez dziecko takich dźwięków jak padający deszcz, grające radio. Z drugiej strony spowoduje to większą podatność na wzbudzanie się spowodowane dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz.

  • Przewraca się z pleców na brzuszek i na odwrót;
  • Sięga i chwyta pewnie po przedmioty, próbuje przekładać je z ręki do ręki;
  • Początek siadania - podtrzymywane utrzymuje te pozycję;
  • Leżąc na pleckach lubi bawić się palcami u nóg, chwyta ręką stopy;
  • Gaworzy i wydaje dźwięki sylabowe.Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca