Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Niemowlak » Skala Apgar

skala apgar

       Skala Apgar została ułożona przez lekarza pediatrę Wirginię Apgar. Służy ona do ustalenia ogólnego stanu dziecka zaraz po porodzie. Punkty w 10-cio punktowej skali przyznaje się w kategoriach (w ciągu pierwszych 10 minut życia niemowlaka):

   • zabarwienie skóry
   • odruchy nerwowe
   • czynność serca
   • oddech
   • napięcie mięśni

Kolor skóry

       Kolor skóry niemowlaka zależy od ilości tlenu we krwi. Im więcej tlenu tym bardziej różowa skórka. Im mniej tlenu we krwi tym skóra dziecka jest bledsza albo nawet sina w przypadku kłopotów z oddychaniem i/lub kłopotów z czynnością serca.

Czytaj dalej -> ...Czynność serca

       W momencie przecięcia pępowiny układ krążenia dotąd stymulowany przez organizm matki przejmowany jest przez układ krążeniowy niemowlaka. Jeśli wystąpiły wcześniej problemy z oddychaniem, mogą również (na skutek niedotlenienia) wystąpić problemy z pracą serduszka. Prawidłowy rytm serca to 140 uderzeń na minutę.

Odruchy nerwowe

       Odruchy nerwowe bardzo często sprawdza się poprzez włożenie do noska dziecka rurki. Jeśli niemowlak zareaguje gwałtownie, zacznie kichać, płakać to wszystko jest dobrze.

Napięcie mięśni

       W pełni rozwinięty układ nerwowy u noworodka można sprawdzić poprzez próbę rozginania rączek i nóżek. Jeśli rączkami i nóżkami daje się łatwo manipulować (poruszać) wszystko jest dobrze. Jeśli natomiast kończyny są wiotkie, dziecko dostaje mniejszą ilość punktów.

Oddychanie

      Pierwszy oddech dla niemowlaka jest najtrudniejszą czynnością jaką musi wykonać zaraz po porodzie. Lekarz przecinając pępowinę powoduje odłączenie niemowlaka od dobroczynnych składników jakie dostarcza mu mama. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, dziecko powinno głośno zapłakać łapiąc pierwszy oddech. W pierwszej chwili oddechy są chaotyczne, nieregularne ale już po chwili uspokajają się. Jeśli oddech malucha jest nieregularny albo maluch nie oddycha, dostaje mniej punktów. W przypadku braku oddechu następują próby jego rozpoczęcia. Do najczęstszych przypadków powodujących nieprawidłowy oddech należy poród przedwczesny albo problemy przy porodzie, zażywanie niektórych leków lub cukrzyca w okresie ciąży.

       Dla poszczególnych kategorii przydziela się punkty w następujący sposób*:

 • Kolor skóry

  0 punktów

  1 punkt

  2 punkty

  sinica całego ciała

  tułów różowy, sinica części dystalnych kończyn

  całe ciało różowe

 • Czynność serca

  0 punktów

  1 punkt

  2 punkty

  niewyczuwalny lub >80

  80-100

  <100

 • Odruchy nerwowe

  0 punktów

  1 punkt

  2 punkty

  brak

  grymas twarzy

  kaszel lub kichanie

 • napięcie mięśni

  0 punktów

  1 punkt

  2 punkty

  brak napięcia, wiotkość ogólna

  napięcie obniżone, zgięte kończyny

  napięcie prawidłowe, samodzielne ruchy

 • oddychanie

  0 punktów

  1 punkt

  2 punkty

  brak oddechu

  wolny i nieregularny

  głośny płacz


  *Na podstawie WikipediaPrześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca