Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Noworodek » Rozwój w trzecim miesiącu

rozwój niemowlaka

       Trzeci miesiąc kończy pierwszy kwartał życia dziecka. Postępy w rozwoju, które osiągnęło są olbrzymie.
Zmysły: dotyku, wzroku, słuchu oraz smaku i węchu służą poznawaniu świata. Dziecko bardzo chętnie zatrzymuje wzrok na przedmiotach, które zwrócą jego uwagę zwłaszcza pod względem koloru. Zainteresowanie wzrasta jeśli dodatkowo wydają dźwięki lub poruszają się. Potrafi już odwrócić główkę w kierunku takiej zabawki i śledzić ją dość długo. Warto pamiętać o tym podczas zakupów w sklepie z zabawkami.

       Stopniowo zakres zainteresowania zwiększa się, niemowlę będzie obserwować coraz to różniejsze przedmioty z otoczenia : kwiaty, serwety na stole, będzie szarpać za koniec ręcznika podczas toalety po kąpieli. Dziecko nie potrafi mówić i nie zna słów dorosłych ale doskonale potrafią odczytywać sytuację z intonacji głosu mamy, bądź jej uśmiechniętej buzi.
Czytaj dalej -> ...



       Odkrycie rączek wiąże się z doskonaleniem posługiwania się nimi, początkowo będzie łączyć je ze sobą, chwytać jedną za drugą a następnie wkładać do buzi (w tym okresie zaczyna się ssanie palców). Podana grzechotka będzie potrząsana w rączce dając swoim dźwiękiem kolejny powód do zadowolenia. W trzecim miesiącu życia sen dziecka skraca się, a ponadto łatwiej jest je wzbudzić ( słuch się wyostrza). Więcej jest teraz czasu na poznawanie otoczenia. Po ułożeniu na brzuchu utrzymywanie główki jest już pewniejsze, potrafi podeprzeć się na przedramionkach i unieść górną część klatki piersiowej.

       Układanie ciekawych przedmiotów na widoczności pobudzi dziecko do ćwiczeń mięśni grzbietu. Po wzieciu na ręce dziecko rozgląda się ciekawie dookoła. Przy koncu III miesiąca dziecko może ważyć już prawie 5 kg i mieć około 60 cm wzrostu. Zauważalne jest powolne ustalanie się czasu karmienia, stopniowo wydłuża się przerwa nocna, jak również jedna z przerw w ciągu dnia staje się głównym czasem snu, który może wynosić do 3 godzin

  • W pozycji na brzuszku unosi głowę i utrzymuje ją w oparciu o przedramiona;
  • W położeniu na brzuszku miednica dziecka przylega do podłoża - dziecko przyjmuje pozycję żabki;
  • Podtrzymywane w pozycji siedzącej utrzymuje głowę z
  • Lekkim pochyleniem do przodu - często podrzuca głowę;
  • Śledzi znikające przedmioty;
  • Reaguje ogólnym ożywieniem na kontakty z ludźmi - "grucha", uśmiecha się (nawet głośno).



Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca