Dziewiąty miesiąc to czas doskonalenia zdobytych dotychczas umiejętności. Dziecko sprawnie siada oraz potrafi usiąść z pozycji leżącej, jest stabilne i dobrze utrzymuje równowagę nie podpierając się rączkami. Wykazuje zainteresowanie własnymi nóżkami, zdejmuje z nich buciki rozwiązując uprzednio sznurówki. Gromadzi wokół siebie kolekcję ciekawych przedmiotów sięgając coraz to po niektóre. Dziewięciomiesięczne dziecko wykazuje pełne przygotowanie do stania, co uwidacznia się gdy podniesiemy je pod paszkami i pozwolimy na podparcie się całymi stópkami. Niektóre dzieci potrafić będą samodzielnie stać w łóżeczku trzymając się za szczebelki, a nawet spontanicznie podciągać się do pozycji stojącej.
Zabawne wydają się w tym okresie ćwiczenia zginania i prostowania nóżek co przypomina sprężynowanie. Sprawne pełzanie czy też raczkowanie jest wykorzystywanie przez dziecko do przemieszczenia się w ciekawe miejsca.
Czytaj dalej -> ...
Tak jak dotychczas po dotarciu tam klęknie, dodatkowo potrafi wyciągnąć jedną nóżkę przed siebie i oprzeć całą stopą o podłoże. Gdy w zasięgu ręki znajdzie się coś do podparcia to podciągnie się do stania. Mieszkania powinny być w tym okresie już przygotowane na pełzającego lub raczkującego szkraba, gdyż otaczające przedmioty stanowią dla niego potencjalne niebezpieczeństwo. Postęp w chwytaniu dłonią objawia się umiejętnością chwytu szczypcowego , czyli z opozycją kciuka.
Ogólnie okres dziewiątego miesiąca jest dla jednego dziecka okresem doskonalenia się w sprawnościach, a dla drugiego czasem na podgonienie rówieśników.