Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Noworodek » Rozwój w czwartym miesiącu

rozwój niemowlaka

       Czteromiesięczne dziecko potrafi już zmieniać pozycje ciała, dzięki temu zwiększają się jego możliwości poznawcze. Zauważa coraz więcej ze swojego otoczenia. Zmiany, pojawienie się znane osoby czy też wcześniej wykonywane czynności takie jak przygotowanie do kąpieli, układanie do karmienia są przez dziecko rozpoznawane i przyjmowane z entuzjazmem. Kontakt dziecka i rozwijające się związki uczuciowe są coraz większe, śmiech, energiczne ruchy rączkami i nóżkami są powodem satysfakcji rodziców.

       Postępująca sprawność i siła mięśniowa niemowlęcia umożliwia mu swobodne utrzymywanie główki i odrywanie górnej części klatki piersiowej. Wsparte na przedramionach bacznie rozgląda się dookoła, a przy oderwaniu kończyn od podłoża buja się na brzuszku.
Czytaj dalej -> ...       Dalej rozwija się zainteresowanie własnymi rączkami i chęć posługiwania się nimi. Dziecko coraz bardziej jest zainteresowane zabawkami, a zwaszcza tymi wydającymi dźwięki. Chwyta dość sprawnie i potrząsa przedmiotami stopniowo ujmując je w obie rączki. Te wszystkie czynności są powodem zadowolenia i reagowania śmiechem. Widać chęć siadania, próba siedzenia ze wsparciem pod paszkami jest ćwiczona i doskonalona przez niemowlę. Zanikowi ulega odruch stąpania i teraz po ujęciu pod paszki i podniesieniu dziecko będzie podkurczało nóżki sprawiając wrażenie, że nie wie po co są i jak się nimi posługiwać.

       Ustrój dziecka rozwija się stopniowo, układy działają coraz sprawniej, z istotniejszych zmian zanotować można ustępowanie kolek jelitowych dotychczas spędzających spokój rodziców. Dzieje się to w związku z lepszym działaniem enzymów trawiennych i lepszą funkcją przewodu pokarmowego.

  • W pozycji na brzuszku unosi i utrzymuje głowę prostopadle
  • Do podłoża, a nóżki są wyprostowane lub półwyprostowane;
  • Włożona do rąk zabawkę prowadzi do ust;
  • Śmieje się głośno i grucha gdy coś do niego mówisz.Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca