Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Niemowlak » Ubieramy niemowlaka

niemowlak, ubieranie

       Obecnie na rynku odzieżowym i dziecięcym jest ogromny wybór różnych ubranek dla dzieci. Niejednokrotnie będąc w sklepie stoi się przed dużym dylematem - co kupić. Niezależnie od tego na jakie ubranka zdecydują się rodzice, powinni pamiętać aby:

  • Kupuj ubranka adekwatne do pory roku
  • Starać się nie kupować ubranek z ozdóbkami (kołnierzyki, falbanki itp.) Ładnie wyglądają ale utrudniają codzienną pielęgnację
  • Nie kupuj ubranek dla niemowlaka wkładanych przez głowę. Dla dziecka założenie takiego ubranka to prawdziwy koszmar
  • Nie kupuj ubranek zapinanych z tyłu. Powodują, że jak dziecko leży to zapięcia wpijają się w ciałko
  • Staraj się dobierać kolorystykę ubrań adekwatną do płci dziecka
  • Ubranka powinny być bawełniane i z atestem. Mogą być też ubranka frotte

Czytaj dalej -> ...       Jeśli jest to jeszcze mały niemowlak (nie potrafi siedzieć) nie ma potrzeby zmiany ubranka na dzienne i nocne. Dla niemowlaka bardzo praktyczne są śpiochy z kaftanikiem. Można też je ubierać w body. Dzieci starsze (powyżej 7 miesiąca) powinny już mieć zmieniane ubranko na noc. Na noc doskonale nadają się body lub tzw. pajacyki. W takim ubranku w nocy dziecko czuje się swobodnie.

       W domu dziecko powinno być ubrane w taki sposób aby nie było mu ani za ciepło ani za zimno. Jeśli jest to zima i w mieszkaniu temperatura regulowana jest ogrzewaniem centralnym, dziecko można ubrać w kaftanik i śpiochy (temperatura w domu 20-22oC). Jeśli mimo wszystko dziecku jest zimno, dodatkowo można założyć delikatną koszulkę. Małe niemowlaki i noworodki dodatkowo można ciasno zawinąć w becik lub przykryć kocem. Jednak cały czas należy sprawdzać ciepłotę ciałka dziecka. Jeśli zanadto się rozgrzeje, ściągnąć kocyk lub koszulkę. Każde dziecko inaczej reaguje na różne temperatury. Z czasem Mama zauważy w jakim ubranku niemowlak czuje sie idealnie.
W lato niemowlak może być ubrany troszkę bardziej skąpo. Zależy to od temperatury panującej na zewnątrz. W bardzo upalne dni nawet można malucha położyć w samej pieluszce i przykryć go kołderką. Ale trzeba sprawdzać czy dziecko nie marznie.

Czy dziecku jest ciepło czy zimno?

       Podczas ubierania należy zadbać aby nie nastąpiło przegrzanie lub wychłodzenie organizmu dziecka. Jak to sprawdzać? Sprawdzamy czy kark dziecka. Wkładamy rękę za głowę dziecka i mniej więcej dwa palce poniżej główki sprawdzamy czy dziecko nie ma spoconego karku. Jeśli tak to jest mu za gorąco. Jeśli dziecku jest za zimno to ma zimne stópki i często dostaje czkawki. Może mieć również wtedy zimne dłonie. Jednak dłonie o wiele szybciej się rozgrzewają ponieważ niemowlak cały czas nimi porusza.
Starajmy się słuchać rad naszych "babć" ale z dużym umiarem. Zazwyczaj wszystkie babcie mają tendencję aby dziecko tylko nie zmarzło. Czasami wręcz wymuszają na rodzicach aby założyć dziecku jeszcze jedno ubranko albo przykryć go jeszcze jednym kocem. Nie zawsze jest to dobre dla dziecka. I na szczęście maluch da rodzicom bardzo szybko znać kiedy będzie mu za ciepło albo za zimno poprzez płacz.

Swoboda dziecka

       Ubierając dziecko powinno się zadbać aby mogło się swobodnie poruszać. Niemowlak leżąc w łóżeczku bardzo często rusza nóżkami. Śpiochy jakie zakładamy nie powinny krępować ruchów nóżek. Przy szczególnie ruchliwych dzieciach można założyć nawet o jeden rozmiar większe śpiochy.Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca