Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Noworodek » Rozwój w drugim miesiącu

rozwój niemowlaka

       Drugi miesiąc życia to czas przechodzenia od okresu noworodkowego do wczesnego niemowlęctwa. Podstawowe fizjologiczne procesy adaptacyjne zakończyły się. Dziecko coraz lepiej przystosowuje się do samodzielnego życia. Skóra stała się gładsza, odporniejsza, naskórek pogrubiał i znacznie mniej się złuszcza. Tkanki podskórnej wyraźnie przybywa- kształty niemowlęcia zaokrąglają się. Pępek pokrył się naskórkiem, wciągnął do środka, chowając się częściowo pod fałdem skóry brzucha.

       Pojemność żołądka zwiększyła się, zaś dzięki coraz doskonalszej umiejętności silnego i efektywnego ssania, dziecko potrafi już zaspokoić głód na dłużej tak ,że przynajmniej jedna w czasie doby przerwa trwa między karmieniami 3-4 godziny. Nadal jednak najczęściej nie jest jeszcze ustalony rytm karmienia i zdarzają się takie okresy, kiedy to maluch domaga się bardzo częstego przystawiania do piersi.
Czytaj dalej -> ...       Zwiększa się też masa i siła mięśni- dziecko staje się bardziej ruchliwe. Wykonuje nadal wiele bezcelowych ruchów rękami i nogami. Jeszcze nie potrafi zmienić pozycji ciała. Gdy położysz je na brzuszku, unosi głowę i zaczyna unosić ramiona. Opanowuje ruchy mięśni szyi, tułowia i barków.

       Drugi miesiąc życia przynosi ogromny postęp w rozwoju psychicznym dziecka. Zaczyna ono aktywnie zapoznawać się z matką oraz pozostałymi członkami rodziny. Potrafi już skupić wzrok na pochylonej nad sobą twarzy, wpatruje się uważnie, a następnie świadomie uśmiecha. Próbuje też wodzić wzrokiem za pokazywanymi przedmiotami. Z radości wydaje dźwięki, które nazywamy gruchaniem. Początkowo uważnie wsłuchuje się we własny głos, sprawia nawet wrażenie, że dziwi się tej umiejętności a następnie próbuje odpowiadać gruchaniem, gdy do niego przemawiasz. Dobrze słyszy i rozróżnia intonacje głosu. Możesz je wyrazem twarzy i brzmieniem głosu przestraszyć lub uspokoić, a nawet rozśmieszyć.Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca