Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Noworodek » Noszenie niemowlaka

noszenie niemowlaka

       Pierwsze wzięcie niemowlaka przysparza rodziców o przyspieszone bicie serca. Nie wiadomo jak trzymać, co robić aby dziecku nie zrobić krzywdy. Jednak podnoszenie niemowlaka jest czynnością stosunkowo prostą.

       Przede wszystkim zawsze trzeba zadbać o to, aby główka niemowlaka nie "poleciała" do tyłu. Dlatego podnosząc niemowlaka z pozycji leżącej zawsze należy wsunąć jedną rękę pod szyjkę i główkę dziecka a drugą pod jego pupę. Delikatnie (bez pospiechu) podnieś dziecko i przytul go do swojej piersi. Jeśli dziecko przytula matka, jej bicie serca jest dla noworodka niczym kojący balsam. Ten rytm dziecko zna już od kilku miesięcy. Wtedy łatwiej jest mu się uspokoić. Jeśli podniesiesz dziecko troszkę wyżej tak, aby bródka oparła mu się o ramię, będzie to idealna pozycja po karmieniu albo do podziwiania świata. Trzymając dziecko w tej pozycji należy uważać na główkę.
Czytaj dalej -> ...       Niemowlaki bardzo często potrafią nagle "odrzucić" główkę do tyłu. Szczególnie dotyczy to niemowląt kilku - kilkunastotygodniowych u których mięśnie szyi nie są jeszcze ukształtowane). Dziecku główka leci i do tyłu i na boki. Tak więc należy dłonią delikatnie przytrzymywać główkę dziecka. Nie należy jej jednak trzymać na siłę ale dać niemowlakowi troszkę swobody aby ćwiczył mięśnie karku oraz aby nie przyzwyczaił się, że z tyłu ma zawsze oparcie.

       Z tej samej pozycji możesz wziąć dziecko na swoje ramię (w pozycji poziomej). Jak już trzymasz dziecko jedną ręką pod główkę i szyję a drugą pod pupą, to teraz w pozycji poziomej wykonaj ruch skręcania rąk w taki sposób aby główka dziecka znalazła się na przedramieniu ręki która trzyma za pupę. Połóż dziecko na ręce która trzyma pupę tak aby główka znalazła się w zgięciu łokcia. Jeśli dziecko jest większe, drugą ręką musisz podtrzymywać pupę i kręgosłup. Ta pozycja zapewnia, że dziecko zwrócone jest twarzą w kierunku rodzica i można z nim nawiązywać kontakt wzrokowy i prowadzić rozmowy. Noworodki i wcześniaki należy trzymać owinięte w koc albo becik aby nie traciły ciepła.

       Starsze dziecko można wziąć na ręce w takiej postaci aby opierał się o klatkę piersiową swoimi plecami. Chwytasz dziecko jedną rękę pod pupę, drugą rękę wkładasz pod plecki (asekurujesz główkę). Podnosisz do pozycji pionowej i odwracasz dziecko pleckami do siebie. Możesz dziecko posadzić na swoim przedramieniu albo włożyć mu rękę między nóżki. Drugą ręką przytrzymujesz klatkę piersiową niemowlaka. W tej pozycji dziecko będzie się rozglądać i poznawać otoczenie.Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca