Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Karmienie piersią - o czym pamiętać

karmienie piersią

       Karmienie piersią to naturalny sposób żywienia niemowląt. Jest również najlepszy, gdyż mleko mamy to unikalna mieszanka dostarczająca dziecku wszelkich potrzebnych mu do prawidłowego rozwoju substancji odżywczych. Naukowo udowodniono, że dzieci karmione mlekiem mamy rzadziej chorują. Jest to również oszczędne i wygodne, gdyż pokarm masz zawsze przy sobie.

      
Czytaj dalej -> ...




       Niepowtarzalna mieszanka

       Mleko mamy to mieszanka, której składu do tej pory nie udało się nikomu odtworzyć. Zawsze ma idealną temperaturę, dostosowuje się do indywidualnych potrzeb dziecka i jego wieku. Zawiera wszelkie potrzebne maluszkowi witaminy i minerały, a także białka i ciała odpornościowe wzmacniające jego układ immunologiczny. Buduje również więź mamy z dzieckiem i jest doświadczeniem, które nie może być z niczym porównywalne. Lecz aby karmienie było efektywne, a młoda mama uniknęła przykrych dolegliwości związanych z laktacją, takich jak uszkodzenia brodawek czy zastój pokarmu, warto od początku zastosować się do kilku wskazówek. Dzięki nim karmienie nie będzie uciążliwe ani dla mamy, ani dla dziecka, które na początku może mieć problemy z ssaniem.

       Pierwsze kroki

       Istnieje wiele pozycji karmienia piersią. To na jaką się decydujemy zależy od naszej kondycji (są specjalne pozycje zalecane po cesarskim cięciu), wieku dziecka oraz wygody mamy i maluszka. Opanowanie podstawowej pozycji karmienia piersią na początku może wydawać się trudne. Lecz wytrwale powtarzając określone czynności, szybko nabierzesz wprawy. Możesz karmić zarówno na siedząco jak i na leżąco. Bardzo ważne jest prawidłowe podanie dziecku piersi, gdyż ma to wpływ na efektywne ssanie. Najlepiej chwycić pierś 4 palcami od spodu i kciukiem od góry, bez uciskania. Brzuszek dziecka powinien przylegać do twojego brzucha, a główka znajdować się na wysokości piersi - usta na wysokości brodawki. Podczas ssania cała brodawka i część otoczki powinna znajdować się w buzi malucha. Jego broda i czubek noska powinny dotykać piersi, a wargi być wywinięte, jak u rybki. Podtrzymuj ręką pupę, plecy i główkę dziecka tak, aby maluch leżał wyprostowany. To, oraz przytulenie jego nóżek i brzucha do siebie, ułatwi mu prawidłowe uchwycenie brodawki i ssanie.

       Naturalnie i wygodnie

       To, w jakiej pozycji będziesz karmić swoje dziecko zależy tylko i wyłącznie od waszej wygody. Możesz karmić wyłącznie na siedząco, jak i dostosowywać pozycje do sytuacji, np. w nocy karmić na leżąco. Inne popularne pozycje to krzyżowa - dziecko podtrzymywane jest ręką przeciwną do piersi, spod pachy - brzuszek malucha dotyka boku mamy, a jego pupa i nóżki znajdują się pod jej pachą, oraz leżąca: na boku lub na plecach. Ta ostatnia szczególnie polecana jest kobietom po cesarskim cięciu. Głowę i barki podpieramy, np. poduszką, a dziecko kładziemy na sobie. Na początku każdej młodej mamie mogą przydarzyć się niepowodzenia. Lecz nie należy się zniechęcać. Z czasem karmienie będzie dla Ciebie i Twojego dziecka wspaniałym przeżyciem, które stworzy między wami wyjątkową więź. Pamiętaj też o tym, że wokół Ciebie są osoby, które służą Ci pomocą. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości zawsze warto zwrócić się do położnej lub lekarza.



Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca