Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Karmienie niemowlaka - praktyczne porady

karmienie niemowlaka

       Narodziny dziecka to ogromne szczęście dla rodziców. Wiadomo jednak, że z tym cudownym wydarzeniem wiąże się również wiele pytań i wątpliwości. Zagubienie jest charakterystyczne szczególnie dla młodych mam, którym brakuje doświadczenia w zajmowaniu się tak małą i niewinną istotą. Rozterki pojawiają się między innymi w kwestii karmienia noworodka. Warto zatem zapoznać się z poradami, które ułatwią postępowanie w tej sytuacji.

      
Czytaj dalej -> ...




       Karmienie piersią - dlaczego warto?

       Niemalże wszyscy specjaliści twierdzą, że karmienie dziecka mlekiem matki jest tym, czego maluch najbardziej potrzebuje. Pierwszą zaletą naturalnego pokarmu jest jego skład, bogaty we wszelkie składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Znajdują się tam minerały, węglowodany, witaminy, białka, enzymy i niezastąpione kwasy tłuszczowe. Co więcej, mleko matki jest pozbawione sodu i zawiera zdecydowanie mniej czynników uczulających od produktów modyfikowanych. Ten ,,pokarm idealny" wpływa na rozwój mózgu i systemu nerwowego, wzmacnia także niedojrzały system odpornościowy noworodka. Karmienie piersią, to również szereg pozytywnych skutków, związanych z emocjonalnością malucha. Oprócz tego, że dajemy mu pokarm, to nawiązujemy z nim ścisłą więź, zapewniamy mu bezpieczeństwo, uspakajamy, wyciszamy. Przyjmuje się, że mleko matki jest wystarczającym pokarmem dla niemowlaków do szóstego miesiąca życia. Po tym okresie należy stopniowo wzbogacać dietę dziecka o inne produkty i podawać je wraz z mlekiem do drugiego roku życia.

       Jak karmić noworodka - kwestie ,,techniczne"

       Zdarza się, że karmienie piersią sprawia trudności, związane z odpowiednim ułożeniem malucha przy matce. Tymczasem, właściwa pozycja jest niezwykle istotna - ułatwia dziecku ssanie, sprzyja produkcji mleka, niweluje ból pleców matki. Najczęstsze układy karmienia, to: pozycja klasyczna, pozycja leżąca (najwygodniejsza w nocy, podczas zasypiania) i pozycja spod pachy. Warto zapoznać się z tym, jak wyglądają poszczególne pozycje i wypróbować je, w zależności od czasu i okoliczności karmienia.

       Mleko mleku nierówne

       Każda mama musi wiedzieć, że jej pokarm ulega nieustającym przemianom. W pierwszych dniach po porodzie mleko jest gęste i żółtawe. Jego podstawową właściwością jest ułatwienie maleństwu wydalenia pierwszej kupy. Jest również bogate w białko i przeciwciała. W tym czasie nie ma żadnych ograniczeń, co do tego, jak często karmić noworodka. Zdarza się, że dziecko je od 8 do 12 razy w ciągu 24 doby. Pamiętajmy, żeby reagować wtedy na jego chęć bycia karmionym. Od trzeciego dnia do dwóch tygodni, pokarm staje się rzadszy i przybiera pomarańczową barwę. Staje się bogaty w laktozę, tłuszcze i wapń. Ten okres, to gwałtowny przyrost ilości pokarmu w piersiach. Trzeba wiedzieć, że im częściej karmimy, tym więcej mamy mleka. Po dwóch tygodniach pokarm staje się klarowny i przyjmuje barwę białoniebieskawą. Staje się bogaty w wodę, białko, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne oraz witaminy. Więcej na temat karmienia niemowląt znajdziesz tutaj.



Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca