Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Noworodek » Kochanie - dlaczego płaczesz

płacz niemowlaka

       Płacz dziecka jest naturalną formą komunikacji. W ten sposób stara się ono zakomunikować otoczeniu o swoich potrzebach i nastroju. Płacz niemowlaka przybiera różne formy. Dla rodziców ustalenie przyczyn płaczu niemowlaka jest sprawą najważniejszą. Na początku, szczególnie przy pierwszym dziecku, jest to rzecz ogromnie trudna. Z czasem rodzice nabierają doświadczenia i potrafią rozróżnić poszczególne formy płaczu i jak zaspokajać potrzeby swoich maluszków. Niemowlak może płakać z powodu:
Czytaj dalej -> ...



  • Jest głodny
    O tym, że dziecko jest głodne świadczy płacz, który zaczyna się od przerywanego łkania a bardzo szybko przybiera na sile aż do przeciągłego krzyku. Po nakarmieniu niemowlak uspokaja się a jego stan można określić jako błogi.
  • Ma pełną pieluchę
  • Ma kolkę
    Objawia się przenikliwym płaczem, podciąganiem nóżek do góry. Ten typ płaczu jest trudno ukoić i często potrafi trwać nawet kilka godzin.
  • Jest zmęczone
    nie jest to typowy płacz. Dziecko jest wtedy marudne i rozdrażnione. Uspokaja się kiedy jest delikatnie kołysane
  • Nudzi się
    Dziecko tak samo jak dorosły człowiek może się nudzić bądź też pragnie być wzięte na ręce i przytulone. W takiej sytuacji daje znać poprzez żałosne popłakiwanie ("łeee"). Natychmiast uspokaja się wzięte na ręce.
  • Boli go brzuszek albo coś uwiera
  • Jest zmarznięte albo przegrzane
  • Przestraszyło się
  • Jest chore

       Rodzice powinni reagować na każdy płacz niemowlaka. Jednak nie powinni robić tego w panice. Powinni dać sobie trochę czasu aby nauczyć się odpowiednio interpretować płacz dziecka. To że maluch płacze nie jest winą rodziców, że coś źle robią albo niedostatecznie dobrze opiekują się swoją pociechą. W ten sposób niemowlak chce coś przekazać. Jeśli rodzice nie będą w panice i chaotycznie robić różnych rzeczy aby dziecko przestało płakać - nauczą się rozumieć ten swoisty język malucha.

       Ważną rzeczą jest też aby nie podchodzić do płaczu dziecka na zasadzie: Niech się wypłacze, nic mu nie będzie. Owszem po jakimś czasie niemowlak przestanie płakać. Ale jest to bardzo okrutne podejście. Trzeba zdać sobie sprawę, że ta mała istota jest całkowicie zależna od nas. Nie reagując na płacz dziecka daje mu się do zrozumienia, że nie może szukać u rodziców ani pomocy ani oparcia. I z czasem rodzice mogą całkowicie stać się znieczuleni na pragnienia swojego dziecka.

      Często młoda mama, kiedy nie może uspokoić swoje dziecko popada w załamanie, że nie potrafi właściwie opiekować się swoim dzieckiem. Słyszy wtedy "życzliwie" rady aby dała się maluchowi wypłakać, niech maluch poćwiczy płuca i żeby nie brać niemowlaka na ręce bo się go rozpieści. Nic bardziej błędnego. Młoda mama nie powinna "rozpaczać", że pomimo jej działań, dziecko nadal płaczą. Nie powinna się irytować. Czasami warto jest odłożyć na chwilę malucha do łóżeczka i przeanalizować co już się wykonało i co jeszcze można spróbować zrobić. Po pewnym czasie mama "trafi" w oczekiwania dziecka. Jeśli mama będzie zdenerwowana i niewłaściwie będzie na siłę interpretować płacz dziecka sytuacja się jeszcze pogorszy. Dziecko wie czego chce ale z czasem zaczyna pojmować, że otaczający go świat go nie rozumie. Tak samo przestaje w końcu płakać jeśli pragnie obecności mamy i się uspokaja. Ale jest to tylko spokój dla rodziców. Dziecko nabiera doświadczenia, że nie ma po co "wołać" bo i tak nikt do niego nie przyjdzie. Czuje sie wtedy odrzucone.

       Tak więc należy pamiętać o ważnej rzeczy - dziecko nie płacze po to aby utrudnić życie rodzicom. To jest jak na razie jego jedyny sposób komunikowania się z rodzicami. Ich spokojne i racjonalne działanie na pewno przyniosą w przyszłości efekty. Rodzice zaczną rozumieć co niemowlak do nich mówi.

      A co zrobić kiedy dziecko ma sucho, ma ciepło, jest najedzone i dalej płacze? Można:

  • wziąć dziecko na ręce
  • przytulić, pośpiewać malcowi a nawet zatańczyć razem
  • zrobić mu masaż lub ciepłą kojącą kąpiel
  • wyjść na spacer
  • jeśli jest to noworodek - owinąć mocno kocykiem i tulić w ramionach

      Należy tez pamiętać, że dziecko komunikuje się ze światem nie tylko poprzez płacz. Równie żywo reaguje całym ciałkiem. Umiejąc zrozumieć mowę ciała dziecka i łącząc go z płaczem można bardzo dobrze rozumieć nastrój i potrzeby swojego dziecka. Oto tabela na podstawie "Język niemowląt" - Tracy Hogg, Melinda Blau"

Przyczyna

Płacz

Obserwacje

Inne oceny/komentarze

Zmęczenie lub przemęczenie

Z początku kapryśne, nieregularne marudzenie, przy braku szybkiej reakcji przechodzące w płacz przemęczeniowy; po trzech krótkich zawodzeniach płacz intensywny, następnie po dwóch krótkich oddechach płacz dłuższy i głośniejszy. Zwykle płacz si przedłuża, a jeśli nikt nie reaguje, dziecko w końcu zasypia.

Mruganie, ziewanie. Jeżeli dziecko nie zostało położone do łóżeczka, zaczyna się wyginanie kręgosłupa, kopanie i chaotyczne ruchy rączkami; może chwyta własne uszy lub policzki i zadrapać się (odruch); trzymane na rękach wije się, usiłując obrócić się w kierunku ciała matki. Po dłuższym płaczu twarz się zaczerwienia.

Ze wszystkich płaczów najczęściej mylony z płaczem głodowym. Dlatego należy dokładniej weń wsłuchiwać. Może występować po zabawie lub po czyichś słowach skierowanych do dziecka. Ruchy wijące często mylnie interpretuje się jako objaw kolki.

Nadmiar bodźców

Długi, intensywny płacz, podobny do przemęczeniowego.

Chaotyczne ruchy rąk i nóg; odwracanie główki od światła; odwracanie się od osób usiłujących zabawiać

Zwykle występuje w sytuacji, gdy dziecko ma już dość zabawy, a ktoś nadal usiłuje je zabawiać

Potrzeba zmiany otoczenia

Kapryśne marudzenie nie zaczynające się od płaczu, a raczej od oznak irytacji

Odwracanie się od przedmiotów umieszczanych w polu widzenia; zabawa palcami

Jeżeli zachowanie się pogarsza po zmianie pozycji ciała, to może znaczyć, że dziecko jest zmęczone i chce spać.

Ból/gazy

Łatwo rozpoznawalny gwałtowny płacz w wysokim rejestrze, zaczynający się bez żadnych wstępów; dziecko może wstrzymywać oddech między kolejnymi sekwencjami płaczu.

Napięcie i usztywnienie całego ciała, przedłużające cykl, ponieważ gazy nie mogą się wtedy uwolnić; podnoszenie nóżek do twarzy, twarz pomarszczona z grymasem bólu, ruch języka ku górze - jak u jaszczurki.

Wszystkie noworodki połykają powietrze, co może powodować gazy. W ciągu całego dnia można usłyszeć piskliwe, wibrujące dźwięki wydobywające się z tylnej części gardła dziecka; to właśnie jest połykanie powietrza. Gazy mogą też być efektem nieregularnego karmienia

Głód

Lekki odgłos pokasływania z tylnej części gardła, po którym zaczyna się pierwszy płacz. Na początku krótki, potem bardziej rytmiczny: Baa-Baa-Baa .

Dziecko zaczyna delikatnie oblizywać usta, a następnie wysuwa język i przekrzywia główkę na bok; kieruje piąstkę w stronę twarzy.

Najlepszym sposobem identyfikacji głodu jest sprawdzenie, kiedy dziecko ostatnio jadło.

Zbyt chłodno

Głośny płacz połączony z drżeniem dolnej wargi.

Gęsia skórka; możliwość drżenia; chłodne kończyny a także nosek; skóra może czasem być lekko sinawa.

Może wystąpić u noworodka po kąpieli lub podczas przewijania i ubierania.

Przegrzanie

Marudzenie trochę przypominające zadyszkę, trwające około pięciu minut; przy braku odpowiedzi przechodzi w płacz.

Ciało dziecka jest gorące i spocone; rumiane; zadyszka zamiast regularnego oddychania; mogą pojawić się wypieki na twarzy i tułowiu.

Różni się od gorączki tym, że płacz jest podobny do występującego przy nim bólu; skóra sucha, a nie wilgotna. (Na wszelki wypadek można zmierzyć dziecku temperaturę.)

,, Gdzie poszłaś? Chcę się przytulić" .

Miaukliwe dźwięki przechodzące w krótkie Baa przypominające miauczenie kota; płacz natychmiast ustaje po wzięciu dziecka na ręce.

Rozglądanie się, szukanie wzrokiem matki.

Szybka reakcja pozwala uniknąć brania na ręce. Wystarczy poklepanie po pleckach i upewniające słowa. Takie rozwiązanie jest lepsze ponieważ rozwija samodzielność.

Przejedzenie

Marudzenie po karmieniu, czasem przechodzące w płacz.

Częste plucie

Zdarza się, gdy senność i nadmiar bodźców błędnie interpretuje się jako głód.

Ruchy jelit

Chrząkania lub płacz podczas karmienia.

Ruchy wijące i usuwanie się; przerywanie karmienia; dziecko ma ruchy jelit

Może być mylone z głodem; matki często myślą, że ,,robią coś źle"

Złość - patrz: Nadmiar bodźców i Zmęczenie .

Niemowlęta nie przeżywają czegoś takiego jak złość - jest to projekcja osób dorosłych. Komunikaty dziecka nie są po prostu prawidłowo odczytywane.




Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca