Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Żywienie dzieci po 6 miesiącu życia - kilka faktów

żywienie dzieci

       Karmienie noworodka w pierwszych miesiącach życia nie należy do nazbyt skomplikowanych. Dzieci w tym okresie powinny żywić się głównie mlekiem matki, minimum przez 4 miesiące, lecz najlepiej 6 bądź dłużej. Częstotliwość, wielkość i ilość porcji to kwestia indywidualna i zależy w głównej mierze od malucha; dotyczy to również pory posiłków. Schody zaczynają się jednak po 6 miesiącu, kiedy dieta dziecka powinna przybierać charakter mieszanej. Co to oznacza?

      
Czytaj dalej -> ...




       Moment odstawienia piersi zależy wyłącznie od dziecka. Funkcje trawienne i obronne dzieci zaczynają dojrzewać i kształtować się w pełni po około 6 miesiącach życia. Wtedy mleko matki można już uzupełniać produktami stałymi, rozszerzając dietę o nową żywność. Ważne jest, aby były one wprowadzone stopniowo i pojedynczo, stanowiąc początkowo uzupełnienie karmienia naturalnego. Odstawienie piersi z dnia na dzień będzie dla dziecka za dużym szokiem, dlatego okres adaptacji do nowego rodzaju pożywienia trwa średnio 2 tygodnie. Zazwyczaj zaczyna się od delikatnych zupek warzywnych, podawanych raz dziennie w ok. 150-160 g na porcję. Najczęściej jest to marchewka, jednak nie należy bać się innych warzyw, szczególnie tych sezonowych. Może to być przecier z delikatnej cukinii, szpinaku, aby później przejść na zupy wielowarzywne. Do zup można dodawać olej czy ugotowane, chude mięso takie jak indyk, cielęcina czy kurczak. Nowością dla dziecka będzie również przyjmowanie łyżeczką. Raz w tygodniu, po wprowadzeniu kolejnych warzyw można zacząć wprowadzać rybę (dorsza, solę) a od czasu do czasu żółtko. Wszystkie nowe produkty należy wprowadzać pojedynczo, obserwując możliwie pojawiające się wysypki czy biegunki, będące objawem alergii.

       Rozszerzanie diety naszego malucha może tyczyć się również napojów. Rozwiązaniem są przecierowi soki warzywne czy owocowe. Nie stosujmy ich jednak jako zamiennik wody, która powinna być podstawowym źródłem zaspokajania pragnienia. Dużym błędem wśród rodziców jest zbyt nadmierne doprawianie dziecięcych potraw w sól czy cukier. Pamiętajmy jednak, że dziecko dopiero kształtuje swój smak potraw, które dla nas mogą wydawać się mdłe. Przyzwyczajanie dziecka od maleńkiego, do dań mocno przyprawionych może powodować wykształcenie złych nawyków żywieniowych, skutkujących pojawiającymi się w przyszłości chorobami takimi jak nadciśnienie, cukrzyca czy otyłość.



Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca