Twój Niemowlaczek - serwis dla młodych matek Strona startowa    Twój Niemowlaczek - serwis dla młodych matek Dodaj do ulubionych     Projektowanie stron WWW, Toruń DRUKUJ
Forum
Chat
Blog
Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

       Poród zawsze budzi obawy, szczególnie u osób, które po raz pierwszy zostają rodzicami. Chociaż nie da się do niego przygotować w 100 procentach, można zdobyć wiele cennych informacji, dzięki którym jego przebieg będzie bardziej przewidywalny i przez to mniej stresujący. Pomaga w tym szkoła rodzenia . dowiedz się, od którego tygodnia ciąży warto uczestniczyć w zajęciach.

      

      

Szkoła rodzenia pozwala przygotować się zarówno do porodu, jak i rodzicielstwa. Podczas zajęć jest poruszanych wiele kwestii związanych z samym przebiegiem ciąży i porodem, a także z opieką okołoporodową i pielęgnacją noworodka.

Czy szkoły rodzenia prowadzą nabór?

Każda szkoła rodzenia działa na zasadach ustalanych wewnętrznie. Oznacza to między innymi, że nabór do niej może być zarówno prowadzony cyklicznie, jak i w sposób ciągły. Ta druga opcja jest zdecydowanie korzystniejsza, ponieważ pozwala przyszłej mamie zapisać się na zajęcia w najbardziej dogodnym dla siebie momencie. Nabór cykliczny może wiązać się z koniecznością wzięcia udziału w zajęciach np. zbyt wcześnie.

20-24 tydzień ciąży to dobry moment na szkołę rodzenia

Teoretycznie każdy moment jest dobry, aby zapisać się do szkoły rodzenia, jednak większość położnych zaleca, aby zrobić to w drugim trymestrze . może to być 20-24 tydzień ciąży. Powodów tego jest co najmniej kilka:

  • wtedy mijają nieprzyjemne dolegliwości pierwszego trymestru: mdłości, senność, uczucie zmęczenia
  • kobieta ma dużo więcej energii i lepszy nastrój
  • ciążowy brzuszek ciągle nie utrudnia swobodnego poruszania się.

Nie warto się śpieszyć z uczestnictwem w szkole rodzenia także z tego powodu, że na zajęciach podejmowanych jest wiele tematów związanych z opieką poporodową. Uczestnictwo na wcześniejszym etapie ciąży może zwiększać ryzyko, że wiele cennych informacji nam umknie na długo przed porodem.

Jak wybrać szkołę rodzenia?

Wybór szkoły rodzenia nie jest prosty, szczególnie jeśli w najbliższej okolicy działa ich kilka. W podjęciu decyzji pomogą odpowiedzi na poniższe pytania. Zanim zgłosić się do konkretnej szkoły, zastanów się:

  • Czy nabór prowadzony jest w sposób ciągły, tak, abyś mogła zapisać się np. około 24 tygodnia ciąży?
  • Czy szkoła ma działać przy szpitalu, w którym zamierzasz rodzić?
  • Czy istotne znaczenie ma wyposażenie szkoły: piłki, materace itd.?
  • Kto może wziąć udział w zajęciach, np. tylko sami rodzice czy również kobieta ciężarna z dowolną osobą towarzyszącą?
  • W jakim systemie szkoła prowadzi zajęcia? Czy możliwe są zajęcia weekendowe?
  • Kto prowadzi zajęcia? Czy osoby prowadzące mają odpowiednie kwalifikacje?
  • Czy szkoła zapewnia opiekę położonej po porodzie?

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jaką szkołę rodzenia wybrać, zapytaj znajomych z bliskiego otoczenia albo młodych mam z lokalnej grupy na Facebooku. Od nich możesz uzyskać sprawdzone informacje i opinie, które warto wziąć pod uwagę.

Jeśli nie możesz uczestniczyć w stacjonarnej Szkole Rodzenia lub chcesz pogłębić swoją wiedzę odnośnie ciąży i porodu zapoznaj się ze Szkołami Rodzenia online.

      Prześlij znajomym: