Temperatura ciała zdrowego dziecka wacha się od 36oC do 37oC. Zmienia się ona w zależności od pory dnia i nocy oraz od aktywności dziecka. Zazwyczaj rano jest najniższa a wieczorem wyższa. Temperaturę niemowlaków (również dzieci starszych) można podzielić na 4 przedziały:
Generalnie uważa się, że stwierdzenie u dziecka temperatury powyżej 38oC świadczy o gorączce.
Należy również pamiętać, że wartość temperatury zależy od metody jaką jest wykonywany pomiar. Temperaturę można mierzyć pod pachą, w ustach oraz w odbycie. Pomiar w odbycie szczególnie polecany jest u noworodków i małych dzieci ze względu na łatwość pomiaru i jego dokładność (w tej metodzie zalecane są termometry elektroniczne). Wartość temperatury w odbycie jest o 0.5oC wyższa od faktycznej temperatury ciała natomiast mierzona w ustach o 0.3oC.
Podstawowymi objawami gorączki to ciepła skóra (zwłaszcza na głowie), często wilgotna i zimna skóra na nogach i ramionach, rumieńce, przyspieszony
oddech, u niemowląt może wystąpić dodatkowo biegunka a przy wysokiej gorączce drgawki.
Podczas gorączki dziecko jest apatyczne, marudne, nie interesuje się zabawkami, kontakt z dzieckiem jest utrudniony.
W czasie kiedy gorączka rośnie dziecko powinno być szczelnie okryte. Natomiast kiedy gorączka ustabilizuje się na stałym poziomie
nie należy już tak mocno przykrywać dziecka aby nie doszło do przegrzania organizmu.
Kiedy temperatura u niemowlaka zaczyna spadać należy zadbać aby miało suche ubranko. W razie potrzeby dziecko należy przebrać.
Podczas kiedy gorączka u niemowlaka spada należy zadbać aby dziecko dużo piło ponieważ wcześniej utraciło dużo płynów wraz z poceniem się.
Jeśli podczas gorączki dziecko nie chce jeść nie powinno się go zmuszać. Za to można podawać lekkostrawne pokarmy.
Kiedy dziecko zaczyna gorączkować rodzice nie powinni popadać w panikę. Gorączka u dziecka (tak jak u dorosłego człowieka) świadczy o tym, że
organizm podjął walkę z chorobą. Zbyt silne obniżenie gorączki poprzez podanie środków farmakologicznych nie spowoduje wyleczenia.
Choroba nadal będzie rozwijać się w organizmie a gorączka powróci jak tylko leki przestaną działać. Nie oznacza to jednak, że nic nie można zrobić.
Długotrwała gorączka źle wpływa na cały organizm niemowlaka. Obniżenie gorączki powinno być środkiem okazjonalnym i jednocześnie należy
zgłosić się do lekarza w celu stwierdzenia choroby i zastosowaniu odpowiedniego leczenia.
Koniecznie wezwij lekarza kiedy: