Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Pielęgnacja » Stolec i zaparcia u niemowlaka

stolec, zaparcia, niemowlak

      U noworodka stolce na początku występują w kolorze czarnym i o gęstej konsystencji. Jest to tak zwana smółka. Przez pierwsze dwa dni niemowlę powinno oddawać stolec minimum 2 razy dziennie aby wyzbyć się całej smółki. Następnie kolor stolca przechodzi od czarnego poprzez brązowy, żółty, z białymi lub zielonkawymi grudkami. Przez pierwsze kilka dni takich stolców będzie dużo (zazwyczaj papkowate). Jeśli jednak będzie ich tylko 2 - 3 to jeszcze nie jest to problem do zmartwień. U większości noworodków wypróżnianie powinno następować dwa razy na dobę. Jeśli tak nie jest należy sprawdzać czy dziecko przybiera na wadze. Jeśli niemowlę przestało przybierać na wadze konieczna jest konsultacja z lekarzem. Prawdopodobnie należało będzie zmienić dietę karmiącej matki.
Czytaj dalej -> ...



Po kilku tygodniach (6-8 tygodni) częstotliwość oddawania stolca ponownie ulega zmianie. Mogą nastąpić nawet kilkudniowe przerwy w oddawaniu stolca. Jednakże dopóki dziecko jest pogodne, ma miękki brzuszek a oddawany stolec (nawet po kilku dniach) jest papkowaty - nie ma powodu do obaw. Tak długie przerwy w wypróżnianiu się spowodowane są faktem, że dziecko bardzo dobrze przyswaja pokarm i nie ma z czego tworzyć się masa kałowa. Porady lekarskiej należy zasięgnąć wtedy, kiedy po kilku dniach kupka jest twarda, wysuszona. Jeśli pomimo papkowatych kupek, dziecko podczas oddawania stolca męczy się i pręży, można mu pomóc poprzez delikatne przyciśnięcie kolanek do brzuszka co zwiększy parcie.

      Niemowlęta karmione butelką szybciej zaczynają oddawać stolec raz na dwa dni albo rzadziej. Również przy karmieniu butelką stolec jest bardziej gęsty niż podczas karmienia piersią. Również na początku może się zdarzyć u niemowlaków karmionych piersią, że stolec będzie miał kolor zielonkawy, lekko grudkowany. Jednak dopóki dziecko jest pogodne a jego samopoczucie nie budzi żadnych zastrzeżeń nie należy się tym przejmować.

       Jeśli niemowlę nie oddaje stolca przez kilka dni, nie zaleca się sztucznego jego wywoływania poprzez np. wkładanie termometra do odbyty. Organizm niemowlaka może bardzo szybko przyzwyczaić się sztucznego wywierania skurczy co w konsekwencji może prowadzić do utrudnionego wydalania stolca.

      Jeśli stolce rzadko się pojawiają, ale przy ich oddawaniu dziecko jest niespokojne, pręży się, to Matka karmiąca piersią powinna zmienić swoją dietę (zwiększyć ilość błonnika, otręby). Jeśli natomiast niemowlę karmione jest butelką, można spróbować dziecku podać samą wodę albo mleczko przygotowywać na bazie np. herbatki z kopru.

       Jeśli niemowlak karmiony jest butelką i w następstwie zmiany mleczka na kolejne (na przykład z jedynki na dwójkę) dziecko dostanie zaparcia możesz mu pomóc. Połóż dziecko na stole albo przewijaku, ściągnij pieluchę albo pampersa. Złap delikatnie dziecko rękoma za uda dziecka i delikatnie przyciskaj do brzuszka. Puść i pomasuj brzuszek niemowlaka. Przyciskanie nóżek do brzuszka zwiększa parcie. Jeśli kupka zacznie wychodzić, chusteczką "zdejmij" to co już wyszło. Bardzo delikatnie spróbuj wytrzeć odbyt jednocześnie przyciskając delikatnie nóżki to brzuszka. I tak na przemian.

       Jednorazowa zmiana koloru lub zapachu kupki nie powinna powodować niepokoju. Jeśli jednak zmiany takie utrzymywałyby się lub występowały często, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Jeśli kupki zmieniły się z papkowatej na grudkowatą można podejrzewać o wystąpienie u niemowlaka niestrawności lub infekcji przewodu pokarmowego. Jeśli stolce są zielonkawe, inaczej pachną, niemowlę traci apetyty - można podejrzewać infekcję. Jeśli w kupce pojawi się śluz może to świadczyć o stanie zapalnym jelit. Może też pochodzić z górnych dróg oddechowych kiedy dziecko łyka wydzielinę z nosa podczas kataru. U niemowląt występowanie śluzu w kale jest rzeczą normalną (jest pochodzenia fizjologicznego.

      Śladowe ilości krwi w kale mogą świadczyć o pęknięciu śluzówki odbytu. Może tak się zdarzyć kiedy dziecko cierpi na zaparcia i oddaje kał twardy. Nie należy się tym niepokoić jednakże kiedy ilość krwi w kale jest znaczna należy natychmiast skontaktować się z lekarzem ponieważ może to być spowodowane ciężką chorobą przewodu pokarmowego.

      U dzieci starszych, którym oddawanie stolca sprawia trudności, można podawać większe ilości soczków, owoce i warzywa. Gotowane suszone śliwki w niewielkich ilościach czy sok z surowych buraków zazwyczaj pomagają. Również zaparcia mogą pojawić się podczas choroby. Związane jest to z gorączką, zapaleniem dróg oddechowych, chorobami zakaźnymi, kiedy dziecko traci apetyt. Starszym dzieciom w takiej sytuacji można podać czopek glicerynowy.



Prześlij znajomym:        


 

Ostatnio na forum

 
 
Loading

Serwis poleca