Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Pielęgnacja » Przewijanie niemowlaka

przewijanie niemowlaka

       Przewijanie to czynność, którą rodzice będą musieli wykonywać wiele razy dziennie przez bardzo długi czas. Jak zawsze początki są trudne jednakże już po tygodniu dochodzi się do wprawy i przewijanie staje się czynnością wręcz automatyczną.

       Na początku rodzice zadają sobie zawsze pytanie - jakich pieluch używać: jednorazowych czy tetrowych? Jedne i drugie mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Pieluchy jednorazowe są bardzo wygodne w użyciu. Ze względu na dużą chłonność dziecko może w jednorazowej pieluszce leżeć przez dłuższy czas nie odczuwając wilgoci (nie dotyczy to kupki). Jest łatwa w zakładaniu, mocz nie wydostaje się na zewnątrz i nie brudzi ubranka. Nie powodują odparzeń ale czasami u niektórych noworodków mogą wystąpić uczulenia. Pieluszka jednorazowa bardzo dobrze sprawdza się w nocy i podczas podróży.
Czytaj dalej -> ...



       Jednak dużym mankamentem pieluch jednorazowych jest ich cena. A ponieważ po każdym użyciu pieluchę wyrzucamy to cały czas trzeba kupować nowe. Na początku noworodek zużywa około 10-12 pieluch dziennie. Po pewnym czasie, kiedy sposób oddawania moczu i stolca ustabilizuje się, ilość pieluch jednorazowych zmniejsza się do około 6-7 na dobę.
Stosując pieluszki tetrowe nie popadamy w koszta. Jednakże trzeba cały czas sprawdzać czy niemowlak ma sucho. Zabrudzona pieluszka wymaga opłukania w zimnej wodzie, prania, gotowania (szczególnie jeśli jest po kupce), prasowania. Ilość przewijań zwiększa się, ponieważ pieluchę tetrową należy zmieniać za każdym razem kiedy dziecko ma mokro.
Rodzice sami muszą zdecydować jakich pieluch będą używać u swojego malucha.

przygotowania do przewinięcia

      Znajdźmy miejsce gdzie będziemy przewijać niemowlaka. Ponieważ będziemy go rozbierać, należy zadbać aby w pomieszczeniu było ciepło. Przygotujmy sobie wcześniej wszystkie potrzebne akcesoria:

  • pieluchę jednorazową lub tetrową
  • ceratkę jeśli stosowane są pieluchy tetrowe
  • krem na odparzenia, zasypka
  • ciepła woda w miseczce do przemywania
  • chusteczki nawilżone balsamem

      Najłatwiej niemowlaka jest przewijać na specjalnym przewijaku. Na przewijak połóżmy miękki materacyk oraz pieluchę. Zadbajmy aby obok znajdowały się jakieś zabawki, które będą "absorbować" dziecko podczas przewijania.

No to do dzieła...

      Połóż dziecko na wcześniej przygotowanym przewijaku. Rozbierz go (jeśli ma śpiochy i kaftanik to kaftanika nie musisz ściągać). Zdejmij zużytą pieluchę i odłóż na bok. Dokładnie wyczyść pupę dziecka (szczególnie kiedy zrobiło kupę) za pomocą chusteczek. Wyczyść również u dziewczynki zagłębienia wokół warg sromowych. Nie ma potrzeby myć u dziewczynki warg sromowych po wewnętrznej stronie, chyba że dostała się tam kupka. W takim przypadku delikatnie przetrzyj wewnętrzne części warg sromowych ruchem z góry na dół (w kierunku odbytu - nie odwrotnie). U chłopca dokładnie wytrzyj zakamarki wokół worka mosznowego oraz pod siusiakiem. Przetrzyj też samego siusiaka, ale nie odciągaj napletka. Następnie przemyj również nóżki dziecka
Kiedy już pupa niemowlaka jest czysta należy sprawdzić czy dziecko nie ma żadnych odparzeń czy zaczerwienień. Posmaruj dziecku pupę kremem (szczególnie w okolicach odbytu) albo zasyp zasypką. Uwaga - nie stosuj kremu i zasypki jednocześnie, ponieważ powstaną z zasypki grudki, które potem zaschną i będą uwierać dziecko. Jeśli stosujesz zasypkę to najpierw nasyp na rękę a potem dopiero nanieś na ciałko dziecka.
Pozwól dziecku poleżeć przez chwilę z gołą pupą. Uwielbia to ! Tylko uważaj - noworodki równocześnie uwielbiają robić siusiu kiedy mają gołą pupę. Jeśli zdarzy się, że Twój maluch obsiusiał Ci pół bluzki - nie denerwuj się ! One tak po prostu mają i trzeba być na to przygotowanym.
Teraz zakładamy pieluchę. Jeśli jest to pielucha tetrowa należy wcześniej złożyć ją w trójkąt a następnie założyć ceratkę aby nie zabrudzić ubranka. Jeśli zakładamy pieluchę jednorazową należy zwrócić uwagę aby rzepy nie przykleiły się na ciałku dziecka oraz aby nie była ona zbyt mocno ściśnięta. Uwaga na pępek. Jeśli pępek nie zagoił się jeszcze nie wolno go przykrywać pieluchą.
Teraz należy ponownie ubrać malucha i do łóżeczka. Sprzątamy cały bałagan. Pieluch jednorazowe do kosza, pieluch tetrowe do prania.

Na koniec...

      Należy pamiętać, że dziecko podczas przewijania nie będzie leżało spokojnie. Im starsze dziecko tym bardziej ruchliwe. Niejednokrotnie zdarzy się, że zakładając pieluchę maluch będzie wierzgał nóżkami i przekręcał się na boki. Nie należy się tym denerwować. Im większe zdenerwowanie przy przewijaniu tym bardziej chaotyczna będzie praca. Podczas przewijania mów cały czas do dziecka, uśmiechaj się, pokazuj zabawki. Podejdź do przewijania z radością nawet jak niemowlak włoży rączkę do kupki. I bardzo ważne - nigdy nie spuszczaj dziecka z oczu. Wystarczy chwila nieuwagi aby niemowlak przekręcił się i spadł z przewijaka.



Prześlij znajomym:        


 

Ostatnio na forum

 
 
Loading

Serwis poleca