Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Pielęgnacja » Katar u niemowlaka

katar u niemowlaka

      Katar najczęściej spowodowany jest infekcją wirusową. Może być zapowiedzią rozwijającej się choroby albo przebiegać bez dodatkowych objawów. Niemowlak zazwyczaj zaraża się od rodziców oraz od osób odwiedzających. Dlatego jeśli ktoś z dorosłych jest chory dobrze by było aby wstrzymał sie z wizytą u rodziców z małym dzieckiem. Jeśli jedno z rodziców jest chor, dobrym pomysłem jest aby nosiło przy niemowlaku maseczkę na nos i usta.

      Dziecko rzadko może zarazić się na spacerze od przygodnych osób. Na spacerze zazwyczaj zaraża się kiedy zbyt długo przebywa (szczególnie zimą) na wilgotnym i zimnym powietrzu lub kiedy chodzi się z dzieckiem od sklepu do sklepu (chwilowe duże i nagłe zmiany temperatury pomiędzy sklepem a otoczeniem). Dziecko również może dostać kataru kiedy przebywa w niedogrzanym mieszkaniu i jest nieodpowiednio ubrane
Czytaj dalej -> ...       Katar dla niemowlaka jest bardzo uciążliwy. Małe dziecko oddycha przede wszystkim przez nos. Dlatego niemowlak nie chce jeść, ma trudności z oddychaniem, jest marudny, robi się blady oraz może mieć podkrążone oczy z niedotlenienia. Nosek dziecka powinno się oczyszczać przed każdym karmieniem.

Metody udrażniania noska u niemowlaka

      Jeśli dziecko wraz z katarem gorączkuje, konieczna jest wizyta u lekarza i stosowanie się do jego zaleceń. Jednakże rodzice sami mogą pomóc swojemu dziecku aby udrożnić nosek:

  • oczyszczanie noska - Z chusteczki higienicznej zwijamy rulonik. Następnie do noska wpuszczamy po jednej kropli soli fizjologicznej. Po chwili przygotowanymi rulonikami staramy się wydobyć wydzielinę z noska. Zabieg powtarzamy kilkakrotnie
  • w łóżeczku układamy dziecko na jednym boku co pomaga udrożnić nosek
  • Można podnieść jedną stronę łóżeczka (materaca) np poprzez podłożenie książek tak aby nosek znajdował się wyżej niż reszta ciała
  • zamiast soli fizjologicznej można użyć wody morskiej w sprayu do nosa
  • można również używać maści majerankowej. Maść należy nakładać w niewielkiej ilości wokół nozdrzy (nie do środka)

      Wszystkie powyższe zabiegi należy wykonywać bardzo ostrożnie i z dużą starannością tak, aby dziecko nie zraziło się do zabiegów i pozwoliło na kontynuacje.

Można również stosować gruszkę albo inne urządzenia do odsysania wydzieliny z noska. Należy jednak stosować je bardzo ostrożnie ponieważ śluzówka nosa niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa i można ją łatwo uszkodzić.Prześlij znajomym:        


 

Ostatnio na forum

 
 
Loading

Serwis poleca