Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Laktacja » Dieta matki karmiącej piersią

karmienie piersią

       Odpowiednia dieta matki jest ważna tak dla dziecka jak i dla mamy. Mama karmiąca na pewno nie powinna jeść za dwoje, nie powinna również się odchudzać.

       Co do ilości spożywanych płynów, to należy je dostosować do własnych potrzeb, aby zaspokoić pragnienie,pić częściej w mniejszych ilościach. Nie należy pić na przymus (objętościowo).Nie jest też prawdą, że jeśli mama będzie dużo piła mleka to będzie mieć dużo pokarmu.


Czytaj dalej -> ...p class=intro1>        Co należy pić- soki, ziołowe herbatki, kompoty- najlepiej rozcieńczać.

       Ale jeśli mama ma ochotę na filiżankę kawy, to raz na jakiś czas jedna filiżanka słabej kawy na pewno maluszkowi nie zaszkodzi.

       Dieta powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb mamy i dziecka, i jeśli dziecko toleruje każdy rodzaj pokarmu, nie ma potrzeby ograniczać diety mamy-jednym słowem mama może jeść wszystko.Ważne, aby zachować umiar i zdrowy rozsądek.

       W przypadku wystąpienia objawów nietolerancji pokarmowej, takich jak kolka, sapka, biegunka, wymioty, zmiany na skórze, należy ocenić co w diecie mamy co może alergizować dziecko i wykluczyć szkodliwe produkty z diety mamy.Na pewno nie należy odstawiać dziecka od piersi.

       Dlatego swoją dietę po porodzie mama karmiąca powinna rozszerzać stopniowo, z kilkudniową przerwą, aby w ten sposób łatwiej"wyłapać" produkty które dziecku nie odpowiadają.

       Podsumowując w diecie mamy warto uwzględnić przede wszystkim produkty takie jak kasza, ryż, makaron, ciemne pieczywo np z ziarnami zbóż, jarzyny, owoce-najlepiej nasze, polskie. Należy spożywać też produkty takie jak mięso, ryby, jaja, mleko i przetwory mleczne. Produkty te mogą spowodować uczulenie, ale niekoniecznie. Są to jednak produkty niezbędne w mamy diecie.

       Produkty na które należy uważać, co nie znaczy że ich nie jeść to:

  1. produkty ciężkostrawne, wzdymające - cebula, groch, fasola, kapusta (mogą być przyczyną kolki u dziecka), cebula, czosnek, kapusta kalafior ( mogą zmieniać smak mleka)
  2. konserwanty- produkty z puszek, produkty sztucznie barwione czy aromatyzowane

       Nie ma " specjalnej" diety matki karmiącej- każda mama karmiąc swoje dziecko dostosowuje dietę do własnych potrzeb i możliwości, ważne jest, aby zachować umiar, a produkty wprowadzać stopniowo. Należy również obserwować jak dziecko reaguje na posiłki matki. Jeśli po jakimś czasie u dziecka występują objawy takie jak niepokój, kolka, wysypka, takiego pokarmu mama powinna unikać.

Komitet Upowszechniania Karmienia PiersiąPrześlij znajomym:        


 

Ostatnio na forum

 
 
Loading

Serwis poleca