Niemowlaczek
Twój mały skarb
Forum     Chat
 

Dieta w ciąży - proces przyswajania kwasu foliowego

kwas foliowy

       Kwas foliowy to związek, o którym wspomina się prawie wyłącznie w kontekście ciąży i macierzyństwa - a to ze względu na ważną rolę, jaką ta substancja odgrywa w prawidłowym rozwoju nienarodzonego dziecka. Wiedza społeczeństwa o tej witaminie jest niestety znikoma. Trzeba koniecznie to zmienić, zwłaszcza wśród przyszłych mam, które mogłyby tym samym lepiej przygotować się do okresu ciąży i macierzyństwa. Jaką rolę w organizmie dziecka odgrywa kwas foliowy? Gdzie można go znaleźć i czym grożą niedobory tej substancji w diecie?
Czytaj dalej -> ...



      

Produkty, w których pojawia się kwas foliowy
Mało kto wie, że kwas foliowy jest tak naprawdę witaminą z grupy B, a dokładniej, witaminą B9. Nazwa tego związku pochodzi od łacińskiego słowa, oznaczającego liść (łac. folium). Jak sama nazwa wskazuje, największe ilości folianów (foliany to naturalne formy witaminy B9) znajdziemy w roślinach, a dokładniej - w ciemnozielonych, liściastych roślinach. Bogatym źródłem folianów są więc: sałata, kapusta, brukselka, szpinak, por, pietruszka, brokuły, ale również pomidory i pomarańcze. Foliany pojawiają się także, w dość sporych ilościach, w żółtkach kurzych jaj i wątróbce.

Skutki niedoboru kwasu foliowego
Kwas foliowy spełnia wiele istotnych funkcji, zarówno w organizmie matki, jak też w organizmie dziecka. Przede wszystkim odpowiada za prawidłowy podział i funkcjonowanie komórek, korzystnie wpływa również na reakcje chemiczne, zachodzące w obrębie mózgowia i rdzenia kręgowego. Poza tym, kwas foliowy w przetworzonej formie, uczestniczy w skomplikowanych procesach tworzenia cewy nerwowej u noworodka, z której rozwinie się później cały układ nerwowy. Foliany wykazują również dodatni wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i gruczołów trawiennych. Jeśli więc dieta w ciąży będzie uboga w tę cenną witaminę, przyszła matka oraz dziecko narażone są m.in. na:
  • złe samopoczucie matki
  • problemy z układem pokarmowym matki
  • wady wrodzone cewy nerwowej u dziecka
  • poronienia nawracające
  • przedwczesne odklejenie się łożyska
  • zgon wewnątrzmaciczny
Powszechny problem z przyswajaniem kwasu foliowego
Przyswajanie kwasu foliowego z pożywienia to bardzo skomplikowany proces, w którym bierze udział duża liczba enzymów. U około 50% kobiet w ciąży, proces ten nie zachodzi prawidłowo, na skutek istnienia wady genetycznej, której skutkiem jest nieprawidłowa budowa molekularna jednego z takich właśnie enzymów. Jak temu zaradzić? Wykrycie owej wady genetycznej jest obecnie bardzo trudne, a samo schorzenie nie daje żadnych objawów - kobiety rzadko udają się więc do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. Aby być całkowicie pewnym, że kwas foliowy został odpowiednio przyswojony, należy wspomagać dietę specjalnie do tego opracowanym preparatem witaminowym Femibion, w skład którego wchodzi metafolina. Metafolina jest bowiem najlepiej przyswajalną formą folianów, gotową do wykorzystania przez organizm.


Prześlij znajomym:        


 
 
Loading

Serwis poleca